Toner Parçaları

Yazıcıların baskı yapabilmek için ihtiyaçları olan vazgeçilmez parçalarından biri olan tonerlerin içerisinde kendine ait bir takım yenilenebilir veya tamir edilebilir parçaları bulunmaktadır. Bu toner parçaları birbirleriyle beraber çalışarak toneri oluşturup baskı yapma olanağını sağlamaktadır.

Sıralama seçin
3'lü 4'lü
1 2 3 ... 7 ... 14 ... 32
Toplam 475 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 ... 7 ... 14 ... 32

Toner Yedek Parçaları

Toner parçaları birçok değişken materyal ve mekanizmaya sahip parçalar olmaktadır. Tonerler içerisinde PCR şarj merdanesi, manyetik merdane, manyetik merdane bıçağı, drum bıçağı ve drum gibi baskı için kullanılan ana parçalara sahiptir. Diğer ürünlerde de olduğu gibi bu parçaların da orijinalinin yanı sıra daha uygun fiyatlı muadili olmaktadır. Muadil parçalar orijinale göre daha kolay yıpranmasına rağmen fiyatları gereği daha çok tercih edilmektedir.

Toner Parçaları Çalışma Mantığı

Baskı için vazgeçilmez olan bu toner parçaları anlatacak olursak; PCR şarj merdanesi, drum üzerindeki elektrik akımını yükleyerek her dönüş sonrasında drum’ın temizlenmesini sağlar. İyi bir şekilde temizlenmediği zaman baskılarda gri tonlarda gölge oluşturur. Düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Drum, elektrostatik akım yüklenebilen alüminyumdan oluşan silindirik bir parçadır. Pozitif akım yüklenerek lazer ile negatif akım yüklenecek noktaları belirler. Negatif akımlar kâğıda basılacak olan materyali temsil eder. Toner tozu pozitif akım içerdiğinden drum üzerindeki negatif alanlara yapışarak baskının oluşmasın sağlar. Manyetik merdane ise özel bir kaplamaya sahiptir. İçerisinde bulunan ve şarj ile yüklenen bir mıknatıs sayesinde toner tozunun hazneden drum’a iletilmesini sağlar. Yapılan baskıda silikleşme veya beyaz atlamalar mevcut ise bu manyetik merdanenin değişmesi gerektiğini gösterir. Manyetik merdane bıçağı, manyetik merdanenin baskı sırasında hazneden ileteceği toner tozunun miktarını belirler.

Toner Parçaları Değişimi ve Onarımı

Ara sıra değişime ihtiyaç duyan bu paça aynı zamanda dolum işlemi sırasında hassas bir temizliğe ihtiyaç duyan bu parça gerekli hassasiyet ile temizlenmez ise baskı kalitesini düşüren sebeplere neden olabilir. Onarılmasından ise değiştirilmesi önerilmektedir. Drum bıçağı, drum üzerinde bulunan ve baskı sonrasında biriken toner tozlarının artıklarını temizler. Aşınması durumunda değişmesi gereken bu parça onarılamaz ve değişim sonrası pudralanması gerekir ki baskı sırasında drum merdanesine yapışmadan ve atlama yapmadan çalışabilmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.