Drum Üniteleri

Günümüzde en çok tercih edilen yazıcı türlerinden biri olan lazer yazıcıların ana parçalarından biri olan drum ünitesi yazı ve şekilleri kâğıt üzerine aktaran silindirik yapıda bir parçadır. Bu parçaya görüntü tamburu da denilmektedir. Genelde toner ile bütünleşik olan drum ünitesi bazı yazıcılarda toner kartuşu ile farklı konumlandırılmıştır.

Sıralama seçin
3'lü 4'lü
1 2 3 4 5 ... 8
Toplam 113 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5 ... 8
Yeşil, mavi ve mor renklerde üretilmektedir. Bir diğer drum ünitesi ise OPC Drum (Organic Photo Conductor) olarak adlandırılır. OPC drum ünitesinin ana parçası alüminyum silindirdir. Birçok farklı işlemden geçirilen alüminyum silindir ışığa duyarlı çok ince iki üç katmandan oluşmaktadır. Silindir başlarındaki çarklar dönüşü sağlar. Petro kimyasal türevi olan bu fofto iletken katmanlara UCL (Under Coating Layer), CGL (Charge Generation Layer) ve CTL (Charge Transport Layer). Lazer baskının en önemli malzemelerinden olan OPC drum toner haznesinden yola çıkıp bileşenlerden geçerek kâğıt üzerine yapışan toner tozlarının hazne ile kâğıt arasında gittiği son nokta OPC drumdır. Silik ya da lekeli bir çıktı olmaması için OPC drum bileşenlerinin kusursuz olması gerekir.

Drum Ünitesi Ömrü

Diğer sarf malzemelerinin de olduğu gibi drum ünitelerinin de ömürleri vardır. Drum ünitelerinin ömrünü etkileyen çeşitli faktörler bulunur. Drum ünitelerinin ömrünün bitmesini en yaygın olarak çevresinde bulunan katmanların incelmesi etkiler. Öte yandan sıcak, nem ve toz gibi dış faktörler de drum ünitesinin ömrünün bitmesine neden olabilir. Çalışma gereği baskı esnasında dönerek çalışan drum ünitesi kâğıt ve toner ile etkileşime geçerek sürtünme oluşturur. Bu sürtünmenin ünite üzerindeki etkisine baskıda kullanılan malzemelerin büyük rolü bulunuyor. Birçok elektronik aletlerde olduğu gibi drum ünitelerinin de sınırlı bir ömrü bulunmakta. Çoğunlukla birkaç toner değişiminden sonra drum ünitelerinin ömrü de bitmekte. Bazı üniteler ömürlerinin bittiklerini üniteye entegre halde bulunan çip sayesinde kullanıcıya bildirmekte. Drum üniteleri çok hassas ürünlerdir, üzerlerine sarılı olan katmanlar herhangi bir darbede kullanım görevlerini kalıcı olarak yitirebilmektedirler. Bahsedildiği gibi çok hassas olan bu ürünler darbeye ve temasa karşı korunmalıdır. Darbe ile zarar gören veya aşınma ya da yıpranma sebebi ile fonksiyonunu yitirmiş olan üniteler onarılamaz. Yenileri ile değiştirilmesi gerekir
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.